Obec Třemešné

Kostelík Panny Marie v Třemešném

Kostelík na pahorku ("Hurberkirche"), který se nachází nad Třemešným a Bezděkovem, starými chodskými vesnicemi, prvně zmiňovanými v roce 1436 v listině císaře Zikmunda (rozšíření dědičného práva chodských vesnic) stávala odedávna na tomto pahorku (Hurberhügel) za vesnicí kaplička. Kaple byla delší dobu poutním místem pro bližší okolí. V roce 1871 byla zbourána a na jejím místě byla vystavěna značně větší kaple (cca 14 m), která dostala název "Hurberkirche". Byla to jednoduchá, čtyřúhelníková stavba s původně strmou šindelovou střechou, která byla později (r. 1924) nahrazena plechovou střechou. Stavba nové, větší kaple v r. 1871 stála obec Třemešné 1000 zlatých, tehdy hodně peněz.

Obloukovitá okna kaple vyznačovala románský stavební styl. Na severovýchodním rohu stála krátká robustní věž, kde se pod její cibulovou střechou nacházely dva zvony. Vnitřní prostor kaple působil skromným dojmem. Podlaha byla z cihel, pouze v prostřední chodbě byly položeny kamenné desky. Na kůru, stojícím na dřevěných pilířích stály vetché varhany. Největší část vnitřního prostoru kaple zabíraly dvě řady nenatřených dřevěných lavic. Ve značné výšce nad oltářním stolem se nacházela socha, představující "bolestnou matku boží", které byla kaple zasvěcena. Vpravo byl postranní oltář, vlevo se šlo do sakristie v prostoru věže. Na západní a severní straně kaple stály javory. Po odsunu většiny německého obyvatelstva po roce 1945 začala stavba chátrat a zubožený kostel byl v roce 1982 demolován.

Zajímavostí je, že dle mnoha indícií zde byla ještě před samotnou kaplí pohanská svatyně, "Svatý háj."

V roce 2013 byl za podpory Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 ČR – Svobodný stát Bavorsko 2007 – 2013, Dispoziční fond, realizován projekt „Znovuobnovení zaniklého kostelíka Panny Marie - připomenutí společné historie“. Cílem tohoto projektu bylo odkrytí základů a podlahy zaniklého kostelíka Panny Marie v Třemešném a zvýraznit obvod kostelíka pro připomenutí, že v Třemešném také kdysi stával kostelík, kde scházeli ke společným bohoslužbám lidé z Třemešného a Bezděkova, jakési odkrytí a připomenutí historie obou obcí jak pro jejich obyvatele, pro pamětníky a jejich děti a pro turisty či náhodné návštěvníky našich obcí.

Projekt byl spolufinancovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj Evropské unie INVESTICE DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI.

Partnerskou obcí realizace tohoto projektu bylo město Pleystein.

Pleystein

Obce Třemešné a Bezděkov se nachází asi 4 km severozápadně od Bělé nad Radbuzou. V pozvolně se svažujícím údolí Bezděkovského potoka obě vsi na sebe plynule navazují a dnes tak tvoří jeden celek. Oběma obcím na jihozápadě vévodí se svým vrcholem v nadmořské výšce 738 m Kamenný vrch (Niklasberg) s plochým, tajemným a bájemi opředeným vrcholem posetým skalkami. V dávné minulosti se zde nacházelo shromaždiště a místo uctívání s obětním kamenem.

V současnosti obcemi prochází Naučná stezka „ Milíře a vodní mlýny“, přibližující především řemeslnou minulost zdejšího kraje.

Malované mapy

Dnes je úterý, 19. 3. 2024, 4:50:33